Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
6544237

Akcja Dorośli Czytają Dzieciom

Kolejna odsłona Akcji Dorośli Czytają Dzieciom za nami. Ta coroczne wydarzenie, organizowane od 2013 roku, ma na celu rozwijanie zamiłowania do literatury, książki i czytelnictwa oraz kształtowanie u najmłodszych mieszkańców Gminy Olesno właściwego systemu wartości. Czytanie rozwija wyobraźnię, uwrażliwia dusze, kształtuje charakter, wpływa na zdolność kreatywnego myślenia i pięknego mówienia, pozwala na odkrywanie tajemnic przeszłości oraz dostarcza wielu wzruszeń dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do obcowania z książką.
W tym roku zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie czytelnicze, które odbyło się 15 maja 2019r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie przyjęli:
- Ks. Komandor Bogusław Wrona oraz przedstawiciele:
Placówki Straży Granicznej w Tarnowie
- mjr Magdalena Konarska
- chor. sztab Piotr Kopacz

Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
- asp. Ewelina Fiszbain
- mł. asp. Marek Sołtys
- asp. sztab. Piotr Motyka
- asp. Dariusz Giża

Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej
- kpt. Rafał Urban
Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie
- st. bryg. w stanie spoczynku Adam Rzemiński
- Czesław Mosio
- Paweł Kiwior

Pogotowia Ratunkowego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej
- Anna Niemstak
- Klaudiusz Siwak

Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Leśnictwo Podborze
- Wojciech Szczebak.
oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Zaproszeni goście zaprezentowali wybrane przez siebie utwory polskich autorów oraz pokrótce opowiedzieli o wykonywanym przez siebie zawodzie. Zachęcali też dzieci do sięgania po lekturę i przekonywali, że czytanie jest ważnym elementem naszego życia. Chętnie także odpowiadali na licznie zadawane przez publiczność pytania. Jak co roku dodatkową atrakcją była prezentacja sprzętu i wyposażenia używanego na co dzień przez straż graniczną, policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe. Dużą atrakcją w tym roku była wizyta psa policyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie wpisane było w obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pn. # biblioteka.

"Ciekawe dlaczego...W niebie jest dziura", czyli kolejne spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki
17 maja 2019r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Jego tematem była nasza planeta. W książce z serii Ciekawe dlaczego pt. "W niebie jest dziura i inne pytania na temat środowiska?" Sean Callery znaleźliśmy odpowiedzi na trudne, czasem nietypowe pytanie zadawane przez dzieci. Klubowicze dowiedzieli się czym są gazy cieplarniane, skąd bierze się dwutlenek węgla, dlaczego tak ważne są drzewa, oraz wiele innych nurtujących ich zagadnień. Największym zaskoczeniem była dla nich odpowiedź na pytanie: Co jest śmierdzącą sprawą? Okazało się, że w atmosferze jest dużo metanu, który m.in. wydzielają krowy kiedy puszczają bąki, powstaje on również w wyniku uprawy ryżu czy gnicia śmieci. Na koniec dyskusji mali czytelnicy wymienili się pomysłami jak można ograniczyć zanieczyszczenia środowiska.


Na kolejne spotkanie zapraszamy 11 czerwca o godz. 14:00.Serdecznie zapraszamy na wykład Ks. dr Stanisława Kowalika

XXV Jubileuszowy Gminny Konkurs Recytatorski"Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ" - Debata społeczna

Już po raz drugi w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyła się debata społeczna pn. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ", której głównym organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Jej tematyką było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz inne ważne z punktu widzenia mieszkańców problemy zgłoszone do dyskusji.

Oficjalnego otwarcia debaty i przywitania gości dokonał kom. Jarosław Kmieć - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie prowadziła asp. Ewelina Fiszbain, która wprowadziła zaproszonych gości w tematykę debaty.
Prelegentami debaty byli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej kom. Jarosław Kmieć, kom. Witold Łopata Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz dzielnicowy asp. Marcin Cygan.

Na początku I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji przedstawił uczestnikom debaty strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Następnie prelegenci krótko omówili najczęściej występujące zagrożenia w ruchu drogowym, z którymi mogą spotkać się mieszkańcy na terenie Gminy Olesno. Podczas podsumowania debaty mieszkańcy włączyli się do dyskusji i przedstawiali swoje opinie na temat bezpieczeństwa oraz definiowali najczęściej występujące zagrożenia i proponowali sposoby na ich rozwiązanie.
Spotkanie odbyło się 30 kwietnia 2019r.

Podsumowanie Projektu "Małopolski e-Senior"

26 kwietnia 2019r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu "Małopolski e-Senior&" realizowanego na terenie Gminy Olesno. Działanie przeprowadziła Fundacja Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji przez okres od 1 marca 2018r. do 31 sierpnia 2020r.

Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali zaświadczenia o jego ukończeniu oraz tablety na których pracowali przez cały okres trwania zajęć. Uroczystego wręczenia dokonali Andrzej Chronowski przedstawiciel Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej oraz instruktor Piotr Wajda.

Z kolei Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyli podziękowania za umożliwienie uczestnictwa w projekcje mieszkańcom Gminy Olesno. Padło wiele ciepły słów i wyrazów wdzięczności pod adresem prowadzącego zajęcia Piotra Wajdy, który z kolei podziękował uczestnikom kursu za zdyscyplinowanie, solidność oraz miłą atmosferę podczas spotkań.

Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki29 kwietnia 2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, którego tematem była "Kasacja"Remigiusza Mroza. Książka ta to niby typowy thriller sądowo-prawniczy. Niby… tak naprawdę jest to pełna emocji doskonała sensacja. Mróz w swych powieściach różni się tym od innych autorów, że nie opisuje rozlegle zeznań świadków czy przemówień i posiedzeń sądowych. Nie znajdziemy u niego też wątków obyczajowych i kulturowych. Fabuła napisana jest w prosty, klasyczny i zrozumiały dla wszystkich sposób.
Duet Chyłka- Zordon to oczywiście jeden z najważniejszych punktów „Kasacji”. Joanna Chyłka – kobieta sukcesu, o wysublimowanym guście i niewyparzonym języku, uparta i ostra babka. Kordian Oryńki zwany „Zordon” – młody, uroczo hipsterski aplikant, niedoświadczony idealista, rozpoczyna swoją pierwszą pracę w cenionej kancelarii prawniczej Żelazny&McVay i trafia pod opiekę Chyłki. Można powiedzieć, że są wyraźnym przeciwieństwem. A jednak stworzyli świetny duet, który nadał powieści charakter.
„Kasacja” jest jedną z najlepszych powieści Remigiusz Mroza, ponieważ autor w otchłani prawa i paragrafów jest w swoim żywiole. Klubowiczki z czystym sercem polecają tę pozycję.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 maja 2019r. o godz. 14:00. Omawiana będzie książka pt.”„ Temat na pierwszą stronę” Umberto Eco

Lapbookowe spotkanie z Anią z Zielonego Wzgórza, czyli spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki26 kwietnia 2019r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem przenieśliśmy się do zaskakującego świata z książki pt. "Ania z Zielonego Wzgórza", autorstwa Lucy Maud-Montgomery.

Było to spotkanie inne niż poprzednie, ponieważ tym razem każdy klubuwicz przyszedł z przygotowanym przez siebie lapbookiem związanym z tematyką rudowłosej bohaterki. Podczas spotkania dzieci wymieniły się swoimi pracami i każdy w skupieniu pilnie odpowiadała na pytania przygotowane przez kolegę czy koleżanki. Każdy lapbook był inny, każdy miał w sobie to coś… Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i starannością.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to fascynująca opowieść o małej, rudowłosej zaledwie 11-letniej dziewczynce, która w wieku 3 miesięcy została sierotą. Urodzonej i wychowanej na Wyspie Księcia Edwarda. Ania miała ciężkie dzieciństwo, ale w końcu los się do niej uśmiechnął i „przez pomyłkę” wylądowała u Maryli i Mateusza Cuthbertów w Avolnea. Rodzeństwo bardzo szybką obdarzyło ją miłością jakiej nigdy nie zaznała i której bardzo potrzebowała. Dziewczynka rozpoczęła naukę w szkole, gdzie zdobywała bardzo dobre wyniki w nauce. Ania Shirley wyrosła na piękną i uczuciową kobietę, o miękkim, wrażliwym i cudownym sercu.

Książka te jest niesamowita pod każdym względem, przyciąga nie tylko dużych, ale i małych czytelników. Jest to opowieść pełna, nadziei, ciepła, która bawi i wzrusza jednocześnie, która napełnia optymizmem każdego czytelnika, która uczy każdego radości z własnego życia.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 17 maja 2019r. o godz. 14:00.

Ten wybór ma w sobie coś przejmującego - Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Zbiór poezji „To wróci” Julii Hartwig był omawiany podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, które odbyło się 26 marca 2019 roku.
Tomik wierszy przepełniony jest licznymi kulturowymi nawiązaniami, wahaniami i niepokojem. W niektórych wierszach możemy zauważać silne zakorzenienie w przeszłość, połączone z niepewnością związaną z przyszłością człowieka. Autorka w swych utworach doszukuje się sensu i kruchości istnienia, rozważa co się stanie lub co może się stać w przyszłości, jednak nie znajduje ostatecznego rozwiązania. Zagłębienie się w dzieje przeszłości ma na celu zrozumienie rzeczywistości. Julia Hartwig w swym tomiku wierszy opisuje mało znane epizody z życia wybitnych postaci m.in. Iwaszkiewicza, Norwida, Schuberta, Goethego, Schopenhauera, Pascala czy Keatsa.
„To wróci” jest to ostatni tom wierszy starannie ułożony, zawierający wyraziste przesłanie.

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że jest to jedna z trudniejszych poezji do interpretacji, jest to literatura wymagająca uwagi i powagi. Są to wiersze piękne, przepełnione niepewnością i refleksyjnością, intymnością i ulotnością oraz siłą zakodowaną w sztuce…

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy 29 kwietnia 2019r., o godzinie 14:00. Tematem spotkania będzie książka Remigiusza Mroza pt. „Kasacja”.NABÓR KANDYDATÓW DO PROJEKTU ,,Twoja szansa na przedsiębiorczość”

OGŁOSZENIE O NABORZE XII EDYCJA
PODKARPACKA AGENCJA KONSULTINGOWO-DORADCZA SP. Z O. O.
OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW DO PROJEKTU
,,Twoja szansa na przedsiębiorczość" - powiat dąbrowski.Celem głównym projektu jest udzielenie kompleksowego wsparcia w postaci:
- dostarczenie wiedzy nt. uruchomienia działalności gospodarczej. (udzielenie wsparcia szkoleniowo doradczego),
- umożliwienie pokrycia kosztów utworzenia firmy BEZZWROTNA DOTACJA w wysokości 29 000,00 zł
- dostarczenie wiedzy nt. prowadzonej działalności gospodarczej (udzielenie wsparcia pomostowego doradczego).

Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie osoby pozostające bez pracy (bierne zawodowo lub bezrobotne) w wieku powyżej 30 lat i więcej zamieszkujące/uczące się w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze subregionu Tarnowskiego woj. małopolskiego (powiaty: m. Tarnów, tarnowski, brzeski, dąbrowski) zainteresowane założeniem działalności gospodarczej, z wyłączeniem osób zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub prowadzących działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu.

W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające łącznie następujące kryteria:
-wiek 30 lat i więcej
-pozostające bez pracy tj. bierne zawodowo lub bezrobotne ( nie trzeba być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy!)
-zamieszkujące lub uczące się na terenie subregionu tarnowskiego tj. miasta Tarnowa, powiatu tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, które należą do co najmniej 1 z poniższych grup: osoby powyżej 30 roku życia, osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne, osoby o niskich kwalifikacjach, kobiety.

Proces rekrutacji trwa od 26.04.2019 do 10.05.2019

Dokumenty rekrutacyjne można złożyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00 :
- osobiście w Punkt Obsługi Dąbrowa Tarnowska
ul. Oleśnicka 3, telefon: 517 878 962
- za pośrednictwem poczty (listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) lub kuriera, na adresy :
Punkt Obsługi Dąbrowa Tarnowska
ul. Oleśnicka 3,

Szczegółowe informacje o warunkach udziału w projekcie można uzyskać na stronie internetowej:
www.twojaszansa.pakd.pl


UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY


Wesołych Świąt

Przerwa Świąteczna

DKK dla dzieci i powrót do basniowego świata Krystyny Chołoniewskiej

"Nasze wczoraj i dziś" - książki o Gminie Olesno już dostępne!Już są! Prosto z drukarni - świeże, jeszcze ciepłe!
Długo oczekiwane książki o Gminie Olesno są wreszcie dostępne w naszej bibliotece!


Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach" została opracowana i wydana w ramach Projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Książka od samego początku cieszyła się olbrzymią popularnością i cały nakład wydrukowany w ramach projektu rozszedł się w mgnieniu oka. Podjęliśmy więc starania, aby dodrukować kolejne egzemplarze, co wreszcie nam się udało.

Publikacja jest już dostępna w bibliotece. Koszt jednego egzemplarza wynosi 20,00 zł.
Zapraszamy i polecamy!


"Akcja Kredka" zakończona ogromnym sukcesem!

Przeprowadzona jesienią minionego roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie „Akcja Kredka”, czyli wielka akcja zbierania zabawek i artykułów papierniczych dla dzieci z Papui-Nowej Gwinei zakończyła się ogromnym sukcesem! Celem przedsięwzięcia było wsparcie naszego rodaka Ojca Ryszarda Wajdy i pomoc w wyposażeniu przedszkoli, które misjonarz otwiera i prowadzi w swojej parafii.

Zaangażowanie mieszkańców Gminy Olesno we wszystkie etapy akcji okazało się niesamowite. Ogrom zgromadzonych zabawek, przyborów szkolnych oraz artykułów papierniczych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo szybko okazało się, że gadżety tak chętnie przynoszone przez ofiarodawców z pewnością nie zmieszczą się w przygotowanym wcześniej kartonie. Ostatecznie zapełniono 15 pudeł o wadze do 25 kilogramów! Wtedy pojawił się nowy problem – skąd wziąć fundusze na wysyłkę paczek? I znów z pomocą przyszli cudowni ludzie o wielkich sercach! Dzięki dobrej woli i hojności osób indywidualnych oraz firm, szybko udało się zgromadzić potrzebną kwotę i nadać tę ogromną przesyłkę. Paczki wysłane zostały w listopadzie ubiegłego roku, a na początku lutego wszystkie bezpiecznie dotarły już do Ojca Ryszarda, który z wielką wdzięcznością dziękuje każdemu darczyńcy za bezinteresowną pomoc i wsparcie jego starań, by umilić życie maluchów z Papui-Nowej Gwinei.

My również dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do "Akcji Kredka". Lista ofiarodawców jest naprawdę imponująca. Artykuły papiernicze oraz zabawki przekazywały osoby indywidualne, a także grupy zorganizowane, w tym uczniowie szkół z terenu gminy. Nierzadko przychodziły do nas nawet maluchy, które dzielnie rozstawały się ze swoimi ulubionymi zabawkami, chcąc oddać je innym, bardziej potrzebującym dzieciom.
Nasze przedsięwzięcie udało się szczęśliwie sfinalizować dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez firmy oraz osoby prywatne:
- Agnieszka i Piotr Kaczmarczyk Firma Eljot Nature-Pit Metal z Niwek;
- Mariusz Zych, Marek Nowak, Sławomir Pasielak, Leszek Nowak Firma LEMAR FHU z Dąbrowy Tarnowskiej;
- Dagmara i Jarosław Bogumił Firma ERICOM z Olesna;
- Bogusław Knaga Firma Aldik z Olesna;
- Anna i Ryszard Dorosz z Olesna;
- Edyta i Mariusz Jurczyk z Olesna;
- Zygmunt Oleś ze Swarzowa;
- Rodzina Państwa Pasielaków z Oleśnicy;
- Krystyna i Jerzy Wajda z Oleśnicy;
- Barbara i Kazimierz Wójcik z Dąbrówki Gorzyckiej;
- Agata i Maciej Wrona z Olesna;
- członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie;
- członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Jesteśmy pełni szczerej wdzięczności wobec każdego, kto w jakikolwiek sposób wsparł „Akcję Kredka”. Mamy nadzieję, że nasze wspólne starania przyniosą radość maluchom z odległej Papui-Nowej Gwinei.Wygenerowano w sekund: 0.02
6,544,237 Unikalnych wizyt