Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
5775988

"Zmora" H. Fallady na DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki

Polacy to złodzieje. Rosjanie – alkoholicy. Niemcy, wiadomo, samo zło. To przykre, ale te uprzedzenia wciąż są silnie zakorzenione w świadomości wielu ludzi. Wystarczy jednak zastanowić się choć przez chwilę, by dostrzec wiele wyjątków od reguły. Zaś tych wyjątków jest tak dużo, że wspomniana „reguła” staje się mocno bezzasadna.

Książka „Zmora” Hansa Fallady, omawiana 17 kwietnia 2018 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie, stała się przyczyną do rozmowy na temat silnie ugruntowanych, ale bardzo krzywdzących stereotypów i poglądów. Klubowiczki przyznały, że przekonanie o tym iż wszyscy Niemcy są jednakowo odpowiedzialni za zbrodnie Hitlera, jest stale żywe i obecne. Tymczasem Hans Fallada opisuje powojenne realia z punktu widzenia Niemca – wroga nazistów, przez których był prześladowany. Główny bohater, doktor Doll, nie potrafi zapomnieć, że wojna już się skończyła, wciąż nią żyje i planuje lepszą przyszłość. Nie potrafi jednak otrząsnąć się z marazmu i wciąż prześladują go nocami koszmarne wspomnienia bombardowań. „Próbuje się uporać z gnębiącą go zmorą współwiny, ale, jako burmistrz niewielkiego miasteczka z nadania czerwonoarmistów, z dnia na dzień traci tylko wiarę w możliwość wymazania grzechów swojego narodu. Udręka wpędza mężczyznę w załamanie nerwowe – Doll trafia do szpitala, szuka też ukojenia w narkotykowym odurzeniu. Wśród chaosu panującego w Berlinie, mieście zniszczonym przez wojnę i poddanym dyktatowi czarnego rynku, co rusz traci z oczu swą młodą, uzależnioną od morfiny żonę. Wie, że musi walczyć nie tylko o własne życie, a jedynie miłość może zapewnić przetrwanie.”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 14:00. Tym razem rozmowa będzie dotyczyć książek, które w szczególny sposób spodobały się Klubowiczkom, i które warte są polecenia innym czytelnikom.
Wygenerowano w sekund: 0.02
5,775,988 Unikalnych wizyt