Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
5775957

O. Pamuk "Dziwna myśl w mej głowie" - Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 20 lutego 2017 roku poświęcone zostało najnowszej powieści tureckiego noblisty, Orhana Pamuka pt. „Dziwna myśl w mej głowie”.

Życie Mevluta Karaktasa to pasmo absurdów. Już jako dziecko pragnął rozwijać się, marzył o ukończeniu szkoły, pójściu na studia, osiągnięciu sukcesu i poprawie warunków życia swojego i swojej rodziny. Gdy w końcu z małej wioski wraz z ojcem przeprowadził się do Stambułu, okazało się, że marzenia bardzo trudno wprowadzić w życie. Szkoła i nauka szybko przegrały z ciekawością świata i pragnieniem swobody. Również praca zarobkowa nie była prosta, bo... ograniczała wolność. Największym paradoksem w życiu Mevluta jest jednak jego małżeństwo. Jako młodzieniec zakochał się w dziewczynie spotkanej na weselu. Nie zamienił z nią ani jednego słowa, nie poznał nawet jej imienia. A mimo wszystko, głęboko zauroczony, postanowił porwać ukochaną i poślubić ją. Jego plan powiódł się w stu procentach. Z wyjątkiem jednego małego szczegółu... porwał nie tę kobietę! Nie miał jednak odwagi przyznać się do pomyłki i poślubił siostrę swojej ukochanej. Przez całe życie Mevlut imał się różnych zajęć: był między innymi ulicznym handlarzem, kelnerem, dozorcą. Te dorywcze prace nie zaspokajały jego potrzeb finansowych i marzeń o założeniu własnej dochodowej działalności. Za niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym mężczyzna wciąż obwiniał swoje otoczenie – niesprzyjające warunki i nieżyczliwych ludzi. Winy za porażki nie widział w swoim zachowaniu i irracjonalnych poglądach. Wciąż uważał, że jest poszkodowany przez ludzi sprytniejszych i mniej uczciwych, w tym również swoich kuzynów (którzy – o, ironio! – wciąż proponowali mu bardziej dochodowe zajęcia). Usilnie pragnął zostać przedsiębiorcą i kapitalistą, jednocześnie nie potrafiąc zrezygnować ze świata marzeń i wyobraźni. Główny bohater powieści Pamuka może drażnić. Jego niezaradność i ciągle bujanie w obłokach może denerwować. Z pewnością jednak te irytujące cechy bohatera nie są przypadkowe. Obrazują bowiem, jak trudno niekiedy wpasować się do otoczenia, jak ciężko nadążyć za światem rozwijającym i zmieniającym się w zawrotnym tempie. Perypetie Mevluta stanowią specyficzne tło, na którym Pamuk kreśli szczegółowy i wyczerpujący opis przemian technologicznych, społecznych i politycznych zachodzących w Stambule na przełomie wieków.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 27 marca 2017r. Będziemy rozmawiać o książce Laury Dave pt. „Dom z moich marzeń”.

Wygenerowano w sekund: 0.02
5,775,957 Unikalnych wizyt