Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
5776086

"Miłość Peoni" - spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki29.03.2016r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowiczki rozmawiały na temat powieści pt. „Miłość Peonii” autorstwa francuskiej pisarki Lisy See, dorastającej w Chinach, co między innymi zainspirowało ją do napisania tej historii.
„Miłość Peonii” to egzotyczna i magiczna opowieść, której akcja osadzona w XVII-wiecznych Chinach, toczy się równolegle na dwóch płaszczyznach - na Ziemi i w zaświatach.
Lisa See opowiada o niezwykłych losach kobiet w różnym wieku, o ich roli i pozycji w społeczeństwie. Kobiety pojawiające się w powieści przez całe życie doświadczały brutalności i prześladowania przez władze, jednak coraz częściej wyrażają swój sprzeciw wobec obowiązującym zasadom, polityce państwa oraz przedmiotowego traktowania kobiet.
Tytułowa Peonia, 16-letnia piękna i majętna dziewczyna, już jako kilkuletnie dziecko została zaręczona ze znacznie starszym mężczyzną, którego nawet nie poznała. Choć ten sposób zaślubin jest powszechnie praktykowany, dojrzewająca kobieta nie potrafi pogodzić się z narzuconym jej przeznaczeniem. Nie godzi się na zaaranżowane przez rodziców małżeństwo i nie chce podporządkować się regułom panującym w społeczeństwie. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy Peonia zakochuje się w mężczyźnie o imieniu Ren (później okazuje się, że Ren jest jej narzeczonym, wybranym przez rodziców). Ta zakazana miłość doprowadza młodą dziewczynę do „choroby miłosnej” i w końcu do śmierci. Jednak śmierć głównej bohaterki nie jest równoznaczna z końcem historii. Otóż w tradycji chińskiej istnieje wiara w zjednoczenie dusz. W dalszej części książki poznajemy więc pośmiertne losy Peonii, a zatem jej podróże, marzenia, obserwacje rodziny i bliskich, a przede wszystkim – usilną walkę o odzyskanie ukochanego. Czy jest to jednak możliwe? Czy po śmierci bohaterka będzie w stanie odzyskać utraconą miłość i wreszcie zazna szczęścia? Jak potoczą się dalsze losy kobiet, których prawa są łamane? Co się stanie z ludnością chińską po upadku dynastii Ming i objęciu tronu przez Mandżurów? Czy kobiety wreszcie zdobędą wolność, o którą już tak długo walczą?Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 25 kwietnia, jak zwykle o godzinie 14.00. Będziemy omawiać książkę Joanny Jagiełło pt. "Hotel dla Twoich rzeczy".

Wygenerowano w sekund: 0.01
5,776,086 Unikalnych wizyt