Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
5776071

O schizofrenii i zaburzeniach psychicznych na DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiPodczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29 lutego 2016 r., dyskutowano o książce pt. „Ta, którą nigdy nie byłam” autorstwa szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson.
Omawiana książka to niezwykle skomplikowane studium kobiety cierpiącej na rozszczepienie jaźni. To opowieść o problemach, które potrafią zniszczyć życie i doszczętnie zrujnować hierarchię wyznawanych wartości. W książce poruszone są ważne i trudne zagadnienia: dorastanie w rodzinach niedających poczucia bezpieczeństwa i wiary w siebie, miłość bez miłości, przyjaźń, która zawodzi i zdradza, ale także prostytucja, handel ludźmi i polityka.
Główną bohaterką książki jest MaryMarie, kobieta, która od dziecka zmaga się z przerażającym pytaniem – „kim ja właściwie jestem?!”. Rodzice nie mogli zdecydować, które imię podoba im się bardziej, toteż zwracali się do córki Mary lub Marie. Być może te dwa stosowane zamiennie imiona, a może geny przekazane przez matkę, przyczyniają się do coraz bardziej wyraźnego rozdwojenia osobowości bohaterki. W rezultacie czytelnik nie ma pewności, czyją historię poznaje. Czy główną bohaterką jest Mary, Marie, czy może MaryMarie? A może nie ma głównej postaci i poznajemy życie trzech różnych osób? Lub jeszcze inaczej – czytamy o wielu wcieleniach tej samej kobiety?
Jakkolwiek rozumieć tę złożoność postaci (jednej lub kilku), nie zostawia wątpliwości fakt, że Axelsson stworzyła bohaterkę (bohaterki?) wielowymiarową, złożoną, ale też sfrustrowaną, ale przede wszystkim grzęznącą we własnych fobiach i lękach. Natomiast chaos wszechobecny w narracji i fabule, a także brak chronologii, mimo iż zdecydowanie utrudniają czytanie (czytelnik musi być cały czas skupiony), pomagają w zrozumieniu tego, co się dzieje w psychice i świadomości MaryMarie i osób cierpiących schizofrenię.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 29 marca, jak zwykle o godzinie 14.00. Będziemy omawiać książkę Lisy See pt. "Miłość Peonii".

Wygenerowano w sekund: 0.02
5,776,071 Unikalnych wizyt